APS neboli smyčka

Z Diabetes technology wiki
Verze z 4. 7. 2023, 13:20, kterou vytvořil MiZi (diskuse | příspěvky) (→‎Jak to celé funguje)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Co je APS - neboli smyčka

Zkratka APS vychází z anglického Artificial Pancreas System, v překladu umělý systém slinivky. I když dnešnímu APS k plně funkční slinivce chybí ještě velký kus, dokáží dnešní APS výrazně zlepšit nejen kompenzaci, ale i celkovou kvalitu života.

Jak to celé funguje

APS funguje ve spolupráci CGM, FGM - senzory a Inzulínové pumpy. Některé pumpy umí fungovat jako hybridní APS sami o sobě (780G, Tandem, ypso s CamAPS FX) Některé to umí ve spolupráci s nadšenci vytvářenými programy pro mobilní telefony nebo počítače (OpenAPS, AndroidAPS, Loop)

Ve stručnosti APS funguje tak, že vyhodnotí každou změnu glykemie ze CGM, FGM - senzory a na základě těchto údajů + údajů zadaných uživatelem vypočítá změnu bazální dávky pumpy nebo v nejpokročilejších systémech se rozhodnout pro malý bolus (SMB)

Například pokud je aktivní inzulín v těle, které by člověka poslal do hypoglykemie, APS zcela zastaví bazální dávkování a tím je schopná docela efektivně hypoglykemii zabránit. Naopak když nemám člověk žádný aktivní inzulín a glykemii nad cílovou hodnotou, smyčka přidá nějakým způsobem inzulín (změnou bazálů nebo malým bolusem)

Co k APS potřebuji

  1. Senzor CGM, FGM - senzory
  2. Podporovanou pumpu Inzulínové pumpy vybraným softwarem (OpenAPS, AndroidAPS, Loop)
  3. mít dobře nastavený bazální dávkování
  4. velkou ochotu učit se a rozumět DM
  5. kus technických znalostí
  6. perfektně se orientovat v Základní zkratky APS/DM

Co umí některé APS navíc

- ovládaní na dálku pomocí SMS