FreeStyle Libre 2: Porovnání verzí

Z Diabetes technology wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
značka: ruční vrácení zpět
 
(Není zobrazeno 15 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:


== Alarmy ==
== Alarmy ==
Libre 2 je vybaven vysílačem, který může přes bluetooth komunikovat s mobilem nebo modrou čtečkou. Je-li zařízení v dosahu, je schopno ALARMOVAT při vysoké a nízké hladině cukru podle toho, jak si to
Libre 2 je vybaven vysílačem, který může přes bluetooth komunikovat s mobilem nebo modrou čtečkou. Je-li zařízení v dosahu, je schopno spustit alarmy vysoké a nízké hladině cukru nebo ztrátě signálu. Aplikace uživatele nastavením provede, je nutné vše povolit.  
nastavíte. Podmínka je, že alarmy musí být v zařízení povoleny, a musí být spuštěna funkce Bluetooth.


* Nastavení je možné individuálně podle svých potřeb. Nízká hladina od 3,3 do 5,6 mmol, vysoká od 6,7 do 22,2 mmol. Hranici můžete libovolně měnit či zakázat. Pro každou událost si můžete nastavit jiný tón. Ihned po zaznění alarmu tak poznáte, zda jde o hypo nebo hyper. Alarm je pouze zvukový. Skutečnou hodnotu glykemie zjistíte až po přiložení zařízení k senzoru a nascanování (podobně jako to bylo u libre1). Po ukončení zvukového alarmu se zařízení odmlčí. Dokud se glykemie nesrovná do normálu, nebude spuštěn další alarm. Budete-li tedy dlouhodobě v hyperglykemii, mobil či modrá čtečka (FSL2) spustí alarm pouze jednou, na začátku. Aktuální stav tedy ověříte pouze dalším scanováním senzoru. Další alarm přijde až zase překročíte svůj nastavený limit.
* Nastavení je možné individuálně podle svých potřeb. Nízká hladina od 3,3 do 5,6 mmol, vysoká od 6,7 do 22,2 mmol. Ztráta signálu 5-60 minut. Hranici můžete libovolně měnit či zakázat. Pro každou událost si můžete nastavit jiný tón. Ihned po zaznění alarmu tak poznáte, zda jde o hypo nebo hyper. Alarm je zvukový. U nízké a vysoké glykémie se na mobilu objeví hodnota glykémie i výstražný trojúhelník. Při kliknutí na symbol Δ si lze nastavit upomínku dalšího alarmu pro kontrolu glykémie. U nízké za 15 nebo 30 minut, u vysoké 1, 2, 3 nebo 4 hodiny. Po uplynutí nastaveného času se alarm spustí znovu.  
 
* Alarm je spuštěn cca po 15 minutách v případě, když je zařízení mimo dosah senzoru. Tento alarm se na rozdíl od glykémie opakuje.  


* Alarmy lze libovolně zapínat a přepínat. SENZOR BUDE VŽDY KOMUNIKOVAT přes bluetooth pouze S JEDNÍM ZAŘÍZENÍM ČI JEDNOU APLIKACÍ!!!
* Alarmy lze libovolně zapínat a přepínat. SENZOR BUDE VŽDY KOMUNIKOVAT přes bluetooth pouze S JEDNÍM ZAŘÍZENÍM ČI JEDNOU APLIKACÍ!!!


{{Note |POZOR!. Alarmy lze přijímat BUĎ na čtečce, NEBO na mobilu. Nikdy současně na obou. |reminder}}
{{Note |POZOR!. Alarmy lze přijímat BUĎ na čtečce, NEBO na mobilu. Nikdy současně na obou. |reminder}}
Pokud musíte mít alarmy ve více aplikacích, je nutné zpřístupnit tzv. SDÍLENÍ mezi aplikacemi. Jedna aplikace bude hlavní (master), a druhá sledovací (follower). Follower zrcadlí to, co napíše aplikace hlavní. Oficiální aplikace ke sdílení se jmenuje LibrelinkUp, a je zdarma ke stažení na Google play, nebo App store. Postup na zprovoznění je na [http://www.librelinkup.com www.librelinkup.com].
 
Pokud musíte mít alarmy ve více aplikacích, je nutné zpřístupnit tzv. SDÍLENÍ mezi aplikacemi. Jedna aplikace bude hlavní (master), a druhá sledovací (follower). Follower zrcadlí to, co napíše aplikace hlavní. Oficiální aplikace ke sdílení se jmenuje LibreLink Up, a je zdarma ke stažení na Google play nebo App store. Librelink app neumí opakovaný (odložený) alarm. Na to ale lze využít výše zmíněnou upomínku. Glykemie se musí vrátit do targetu (do normálu), a teprve potom zase bude aplikace alarmovat. Postup na zprovoznění je na [http://www.librelinkup.com www.librelinkup.com].


== Běžné používání ==
== Běžné používání ==
Řádek 17: Řádek 15:
* Scanovat senzor můžeme vícero zařízeními a ve vícero aplikacích tak, jako tomu bylo u Libre1.
* Scanovat senzor můžeme vícero zařízeními a ve vícero aplikacích tak, jako tomu bylo u Libre1.


* Pro aktivaci platí toto pravidlo: rozhoduje, čím senzor AKTIVUJEME. Pokud zaktivuje modrou čtečkou, lze alarmy přijímat na čtečce, a mobilem pouze scanovat. Pokud zaktivujeme mobilem, čtečku úplně vyřadíme. Pokud použijeme ČERNOU ČTEČKU (FSL1), úplně přjdeme o možnost alarmů. Toto ale neplatí neoficiálních aplikací. Takže pokud použijete černou čtečku, dá se ještě možná něco zachránit. K dnešnímu datu (duben 2023) v ČR modré čtečky se schopností alarmovat, nejsou dostupné. Jsou slíbené. Výrobce tedy jednoznačně doporučuje libre2 aktivovat mobilní aplikací Librelink-CZ.  
* Pro aktivaci platí toto pravidlo: rozhoduje, čím senzor AKTIVUJEME. Pokud zaktivuje modrou čtečkou, lze alarmy přijímat na čtečce, a mobilem pouze scanovat. Pokud zaktivujeme mobilem, čtečku úplně vyřadíme. Pokud použijeme ČERNOU ČTEČKU (FSL1), úplně přijdeme o možnost alarmů.  


* Doporučuje se používat mobilní telefony ověřené výrobcem - tzv. kompatibilní s librelinkem. Jejich seznam je na webových stránkách www.freestylelibre.cz
* Doporučuje se používat kompatibilní telefon. Seznam je možné najít na www.freestylelibre.cz. Aktivovat senzor můžeme jak mobilem, tak čtečkou pro FsL2. Doporučujeme senzor aktivovat mobilem, glykémie se bude každou minutu načítat sama přes Bluetooth. Není nutné scanovat senzor.


* Pokud i tak použijete černou čtečku určenou pro libre1, a půjde senzor aktivovat, librelink už nebude schopen alarmovat. Senzor se bude na oficiálních zařízeních chovat jako libre1. OTÁZKA JE I PŘÍPADNÁ
* Pokud i tak použijete černou čtečku určenou pro libre1 a půjde senzor aktivovat, librelink už nebude schopen alarmovat. Senzor se bude na oficiálních zařízeních chovat jako libre1. Neméně důležitá je i otázka případné reklamace. Pokud zvolíte aktivaci přes černou čtečku, tak nemusí být vyřízena kladně. Důležité je i firmware (neboli mozek) černé čtečky, protože nižší než 2.4.8 není podle výrobce schopno senzor nastartovat.
REKLAMACE, pokud zvolíte aktivaci přes černou čtečku. Důležité je i firmware (neboli mozek) černé čtečky, protože nižší než 2.4.8 není podle výrobce schopno senzor nastartovat.


== Sdílení glykémie, sledování ==
== Sdílení glykémie, sledování ==


Kdo chce využít sdílení glykemií, použije aplikaci Librelink (pacient) a rodina aplikaci LibrelinkUp a aplikace navzájem propojí. Rodina pacienta pak bude mít na dálku přehled o tom, že pacient má na mobilu alarm a až se pacient nascanuje, uvidí na svém mobilu i jeho hodnotu. Pokud sledující nebude mít momentálně zaplý internet v mobilu, zobrazí se mu zprávy až zase bude online (až se zase připojí na internet, a je jedno jestli přes wifi nebo přes data).
Kdo chce využít sdílení glykemií, použije aplikaci LibreLink (pacient) a rodina aplikaci LibreLink Up a aplikace navzájem propojí. Takto lze sledovat max 20 osob. Rodina pacienta pak bude mít na dálku přehled o tom, že pacient má na mobilu alarm. Sledování je závislé na datovém spojení - pokud sledující (nebo pacient) nebude mít zapnutý internet v mobilu, zobrazí se mu zprávy a hodnoty až zase bude online (je jedno jestli přes wifi nebo mobilní data).  


Čtečka sdílet informace na dálku s jiným zařízením NEUMÍ. Oficiální aplikace Librelink NIKDY NEBUDE komunikovat s neoficiálními aplikacemi nebo vysílači typu miao miao a dalšími. Na hodinky či náramky lze zatím maximálně získat notifikace (krátké upozornění, že přišel alarm bez hodnoty).
Aplikace nemá widget. Ten je možné mít přes aplikaci G-Watch Wear App. Ta si bere data z LibreLink Up. Pomocí stejné aplikace je možné vidět glykémii i v hodinkách.
 
Zařízení a aplikace na libre2, které umí senzor aktivovat jsou omezené:
# modrá čtečka (fsl2)
# Librelink app
# upravený librelink (ořezaný, patchnutý) - neoficiální
# černá čtečka na libre1, která neumí alarmovat a vyruší alarmy v LL libre2 nelze zatím nastartovat Glimpem S


== [[FreeStyle Libre 2 jako CGM]] ==
== [[FreeStyle Libre 2 jako CGM]] ==


Pomocí NEOFICIÁLNÍCH aplikací lze z libre2 získat plnohodnotné CGM (kontinuální tj. nepřetržité měření s aktualizovanou hodnotou po 1 - 5 minutách), která se zobrazí na mobilu, widgetech či hodinkách. K většině těchto možností NENÍ POTŘEBA další vysílač typu miao miao a dalších zařízení. Pomocí neoficiálních aplikací lze libre2 prodloužit o 12 hodin (více zatím nelze).
Oficiálně je FSL2 plnohodnotné CGM. Pokud vám nevyhovuje LibreLink, můžete zkusit xDrip+ (podle návodu '''[[FreeStyle Libre 2 jako CGM|xDrip+ a oop2]]'''), případně další neoficiální aplikace uvedené v seznamu níže.
 
Aktuálně je zde na wiki návod na zprovoznění pouze pro '''[[FreeStyle Libre 2 jako CGM|xDrip+ a oop2]]'''


== Neoficiální aplikace ==
== Neoficiální aplikace ==
Řádek 47: Řádek 36:
* [[FreeStyle Libre 2 jako CGM|oop2 + xDrip]] (plnohodnotné CGM)
* [[FreeStyle Libre 2 jako CGM|oop2 + xDrip]] (plnohodnotné CGM)
* Juggluco (plnohodnotné CGM)
* Juggluco (plnohodnotné CGM)
* Glimp (v současnosti umí pouze scanovat)
* Glimp (plnohodnotné CGM)
* Tomato app ale s použitím vysílače miao miao1 (pak funguje jako libre1 s vysílačem)
* Tomato app ale s použitím vysílače miao miao1 (pak funguje jako libre1 s vysílačem)


=== iPhone ===
=== iPhone ===
* Shuggah (plnohodnotné CGM)
* '''[[Shuggah]]''' (plnohodnotné CGM)
* xDrip4IOS (plnohodnotné CGM). V současné době je skoro nemožné sehnat pozvánku do TestFlight, ale Shuggah poskytuje stejné funkce (protože z něj vychází)
* GlucoseDirect (plnohodnotné CGM)
* GlucoseDirect (plnohodnotné CGM)


=== Obrazovky neoficiálních aplikací ===
=== Obrazovky neoficiálních aplikací ===
[[Soubor:Neoficialni-app.jpg|border|500px]]]]
[[Soubor:Neoficialni-app.jpg|border|500px]]]]
== Další zdroje ==
Pro další informace o propojení FSL2 a mobilu doporučujeme navštívit blog [https://sen-libre-free.blogspot.com/2024/03/tri-nejpouzivanejsi-zpusoby-propojeni.html sen-libre-free]

Aktuální verze z 11. 6. 2024, 07:39

Alarmy

Libre 2 je vybaven vysílačem, který může přes bluetooth komunikovat s mobilem nebo modrou čtečkou. Je-li zařízení v dosahu, je schopno spustit alarmy vysoké a nízké hladině cukru nebo ztrátě signálu. Aplikace uživatele nastavením provede, je nutné vše povolit.

  • Nastavení je možné individuálně podle svých potřeb. Nízká hladina od 3,3 do 5,6 mmol, vysoká od 6,7 do 22,2 mmol. Ztráta signálu 5-60 minut. Hranici můžete libovolně měnit či zakázat. Pro každou událost si můžete nastavit jiný tón. Ihned po zaznění alarmu tak poznáte, zda jde o hypo nebo hyper. Alarm je zvukový. U nízké a vysoké glykémie se na mobilu objeví hodnota glykémie i výstražný trojúhelník. Při kliknutí na symbol Δ si lze nastavit upomínku dalšího alarmu pro kontrolu glykémie. U nízké za 15 nebo 30 minut, u vysoké 1, 2, 3 nebo 4 hodiny. Po uplynutí nastaveného času se alarm spustí znovu.
  • Alarmy lze libovolně zapínat a přepínat. SENZOR BUDE VŽDY KOMUNIKOVAT přes bluetooth pouze S JEDNÍM ZAŘÍZENÍM ČI JEDNOU APLIKACÍ!!!
POZOR!. Alarmy lze přijímat BUĎ na čtečce, NEBO na mobilu. Nikdy současně na obou.

Pokud musíte mít alarmy ve více aplikacích, je nutné zpřístupnit tzv. SDÍLENÍ mezi aplikacemi. Jedna aplikace bude hlavní (master), a druhá sledovací (follower). Follower zrcadlí to, co napíše aplikace hlavní. Oficiální aplikace ke sdílení se jmenuje LibreLink Up, a je zdarma ke stažení na Google play nebo App store. Librelink app neumí opakovaný (odložený) alarm. Na to ale lze využít výše zmíněnou upomínku. Glykemie se musí vrátit do targetu (do normálu), a teprve potom zase bude aplikace alarmovat. Postup na zprovoznění je na www.librelinkup.com.

Běžné používání

  • Scanovat senzor můžeme vícero zařízeními a ve vícero aplikacích tak, jako tomu bylo u Libre1.
  • Pro aktivaci platí toto pravidlo: rozhoduje, čím senzor AKTIVUJEME. Pokud zaktivuje modrou čtečkou, lze alarmy přijímat na čtečce, a mobilem pouze scanovat. Pokud zaktivujeme mobilem, čtečku úplně vyřadíme. Pokud použijeme ČERNOU ČTEČKU (FSL1), úplně přijdeme o možnost alarmů.
  • Doporučuje se používat kompatibilní telefon. Seznam je možné najít na www.freestylelibre.cz. Aktivovat senzor můžeme jak mobilem, tak čtečkou pro FsL2. Doporučujeme senzor aktivovat mobilem, glykémie se bude každou minutu načítat sama přes Bluetooth. Není nutné scanovat senzor.
  • Pokud i tak použijete černou čtečku určenou pro libre1 a půjde senzor aktivovat, librelink už nebude schopen alarmovat. Senzor se bude na oficiálních zařízeních chovat jako libre1. Neméně důležitá je i otázka případné reklamace. Pokud zvolíte aktivaci přes černou čtečku, tak nemusí být vyřízena kladně. Důležité je i firmware (neboli mozek) černé čtečky, protože nižší než 2.4.8 není podle výrobce schopno senzor nastartovat.

Sdílení glykémie, sledování

Kdo chce využít sdílení glykemií, použije aplikaci LibreLink (pacient) a rodina aplikaci LibreLink Up a aplikace navzájem propojí. Takto lze sledovat max 20 osob. Rodina pacienta pak bude mít na dálku přehled o tom, že pacient má na mobilu alarm. Sledování je závislé na datovém spojení - pokud sledující (nebo pacient) nebude mít zapnutý internet v mobilu, zobrazí se mu zprávy a hodnoty až zase bude online (je jedno jestli přes wifi nebo mobilní data).

Aplikace nemá widget. Ten je možné mít přes aplikaci G-Watch Wear App. Ta si bere data z LibreLink Up. Pomocí stejné aplikace je možné vidět glykémii i v hodinkách.

FreeStyle Libre 2 jako CGM

Oficiálně je FSL2 plnohodnotné CGM. Pokud vám nevyhovuje LibreLink, můžete zkusit xDrip+ (podle návodu xDrip+ a oop2), případně další neoficiální aplikace uvedené v seznamu níže.

Neoficiální aplikace

android

  • diaBox (plnohodnotné CGM)
  • oop2 + xDrip (plnohodnotné CGM)
  • Juggluco (plnohodnotné CGM)
  • Glimp (plnohodnotné CGM)
  • Tomato app ale s použitím vysílače miao miao1 (pak funguje jako libre1 s vysílačem)

iPhone

  • Shuggah (plnohodnotné CGM)
  • xDrip4IOS (plnohodnotné CGM). V současné době je skoro nemožné sehnat pozvánku do TestFlight, ale Shuggah poskytuje stejné funkce (protože z něj vychází)
  • GlucoseDirect (plnohodnotné CGM)

Obrazovky neoficiálních aplikací

Neoficialni-app.jpg]]

Další zdroje

Pro další informace o propojení FSL2 a mobilu doporučujeme navštívit blog sen-libre-free