FreeStyle Libre 2

Z Diabetes technology wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Alarmy

Libre 2 je vybaven vysílačem, který může přes bluetooth komunikovat s mobilem nebo modrou čtečkou. Je-li zařízení v dosahu, je schopno spustit alarmy vysoké a nízké hladině cukru nebo ztrátě signálu. Aplikace uživatele nastavením provede, je nutné vše povolit.

 • Nastavení je možné individuálně podle svých potřeb. Nízká hladina od 3,3 do 5,6 mmol, vysoká od 6,7 do 22,2 mmol. Ztráta signálu 5-60 minut. Hranici můžete libovolně měnit či zakázat. Pro každou událost si můžete nastavit jiný tón. Ihned po zaznění alarmu tak poznáte, zda jde o hypo nebo hyper. Alarm je zvukový. U nízké a vysoké glykémie se na mobilu objeví hodnota glykémie i výstražný trojúhelník. Při kliknutí na symbol Δ si lze nastavit upomínku dalšího alarmu pro kontrolu glykémie. U nízké za 15 nebo 30 minut, u vysoké 1, 2, 3 nebo 4 hodiny. Po uplynutí nastaveného času se alarm spustí znovu.
 • Alarmy lze libovolně zapínat a přepínat. SENZOR BUDE VŽDY KOMUNIKOVAT přes bluetooth pouze S JEDNÍM ZAŘÍZENÍM ČI JEDNOU APLIKACÍ!!!
POZOR!. Alarmy lze přijímat BUĎ na čtečce, NEBO na mobilu. Nikdy současně na obou.

Pokud musíte mít alarmy ve více aplikacích, je nutné zpřístupnit tzv. SDÍLENÍ mezi aplikacemi. Jedna aplikace bude hlavní (master), a druhá sledovací (follower). Follower zrcadlí to, co napíše aplikace hlavní. Oficiální aplikace ke sdílení se jmenuje LibreLink Up, a je zdarma ke stažení na Google play nebo App store. Librelink app neumí opakovaný (odložený) alarm. Na to ale lze využít výše zmíněnou upomínku. Glykemie se musí vrátit do targetu (do normálu), a teprve potom zase bude aplikace alarmovat. Postup na zprovoznění je na www.librelinkup.com.

Běžné používání

 • Scanovat senzor můžeme vícero zařízeními a ve vícero aplikacích tak, jako tomu bylo u Libre1.
 • Pro aktivaci platí toto pravidlo: rozhoduje, čím senzor AKTIVUJEME. Pokud zaktivuje modrou čtečkou, lze alarmy přijímat na čtečce, a mobilem pouze scanovat. Pokud zaktivujeme mobilem, čtečku úplně vyřadíme. Pokud použijeme ČERNOU ČTEČKU (FSL1), úplně přijdeme o možnost alarmů.
 • Doporučuje se používat kompatibilní telefon. Seznam je možné najít na www.freestylelibre.cz. Aktivovat senzor můžeme jak mobilem, tak čtečkou pro FsL2. Doporučujeme senzor aktivovat mobilem, glykémie se bude každou minutu načítat sama přes Bluetooth. Není nutné scanovat senzor.
 • Pokud i tak použijete černou čtečku určenou pro libre1 a půjde senzor aktivovat, librelink už nebude schopen alarmovat. Senzor se bude na oficiálních zařízeních chovat jako libre1. Neméně důležitá je i otázka případné reklamace. Pokud zvolíte aktivaci přes černou čtečku, tak nemusí být vyřízena kladně. Důležité je i firmware (neboli mozek) černé čtečky, protože nižší než 2.4.8 není podle výrobce schopno senzor nastartovat.

Sdílení glykémie, sledování

Kdo chce využít sdílení glykemií, použije aplikaci LibreLink (pacient) a rodina aplikaci LibreLink Up a aplikace navzájem propojí. Takto lze sledovat max 20 osob. Rodina pacienta pak bude mít na dálku přehled o tom, že pacient má na mobilu alarm. Sledování je závislé na datovém spojení - pokud sledující (nebo pacient) nebude mít zapnutý internet v mobilu, zobrazí se mu zprávy a hodnoty až zase bude online (je jedno jestli přes wifi nebo mobilní data).

Aplikace nemá widget. Ten je možné mít přes aplikaci G-Watch Wear App. Ta si bere data z LibreLink Up. Pomocí stejné aplikace je možné vidět glykémii i v hodinkách.

FreeStyle Libre 2 jako CGM

Oficiálně je FSL2 plnohodnotné CGM. Pokud vám nevyhovuje LibreLink, můžete zkusit xDrip+ (podle návodu xDrip+ a oop2), případně další neoficiální aplikace uvedené v seznamu níže.

Neoficiální aplikace

android

 • diaBox (plnohodnotné CGM)
 • oop2 + xDrip (plnohodnotné CGM)
 • Juggluco (plnohodnotné CGM)
 • Glimp (plnohodnotné CGM)
 • Tomato app ale s použitím vysílače miao miao1 (pak funguje jako libre1 s vysílačem)

iPhone

 • Shuggah (plnohodnotné CGM)
 • xDrip4IOS (plnohodnotné CGM). V současné době je skoro nemožné sehnat pozvánku do TestFlight, ale Shuggah poskytuje stejné funkce (protože z něj vychází)
 • GlucoseDirect (plnohodnotné CGM)

Obrazovky neoficiálních aplikací

Neoficialni-app.jpg]]

Další zdroje

Pro další informace o propojení FSL2 a mobilu doporučujeme navštívit blog sen-libre-free