FreeStyle Libre 2: Porovnání verzí

Z Diabetes technology wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(Není zobrazeno 32 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Někdo si může říct, "Co to je za blbosti, plnohodnotné CGM je přece až FSL 3". A to je u nás hudba budoucnosti. Má pravdu. My ale budeme trochu podvádět, a CGM z FSL2 uděláme bez jakékoliv další pomůcky. Pouze s naším starým známým [[Xdrip+]]. Vychází se z tohoto [https://www.minimallooper.com/post/how-to-setup-freestyle-libre-2-and-oop2-to-use-a-native-bluetooth-connection-in-xdrip anglického návodu].


== Co budeme potřebovat ==
== Alarmy ==
# Mobil kompatibilní s aplikací [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.freestylelibre.app.cz&hl=cs FreeStyle LibreLink - CZ]. Aplikace je nutná k spuštění senzoru. Dál už pak není potřeba. Na mobilu ale mohou být obě dvě - xDrip+ i LibreLink
Libre 2 je vybaven vysílačem, který může přes bluetooth komunikovat s mobilem nebo modrou čtečkou. Je-li zařízení v dosahu, je schopno spustit alarmy vysoké a nízké hladině cukru nebo ztrátě signálu. Aplikace uživatele nastavením provede, je nutné vše povolit.  
# OOP2. Jde o knihovnu, která dešifruje glykémie. Stahujte verzi 3 [https://drive.google.com/file/d/17BlRT9aL58hikOIr-MsVs57Lr8seuu5f/view?usp=sharing oop2.apk] - 8a0ee8f-2022.06.10 (latest version).
# [[Xdrip+]]


== Instalace ==
* Nastavení je možné individuálně podle svých potřeb. Nízká hladina od 3,3 do 5,6 mmol, vysoká od 6,7 do 22,2 mmol. Ztráta signálu 5-60 minut. Hranici můžete libovolně měnit či zakázat. Pro každou událost si můžete nastavit jiný tón. Ihned po zaznění alarmu tak poznáte, zda jde o hypo nebo hyper. Alarm je zvukový. U nízké a vysoké glykémie se na mobilu objeví hodnota glykémie i výstražný trojúhelník. Při kliknutí na symbol Δ si lze nastavit upomínku dalšího alarmu pro kontrolu glykémie. U nízké za 15 nebo 30 minut, u vysoké 1, 2, 3 nebo 4 hodiny. Po uplynutí nastaveného času se alarm spustí znovu.  
* [[Instalace xDrip+|Podrobný postup instalace xDrip+]]
* [https://drive.google.com/file/d/17BlRT9aL58hikOIr-MsVs57Lr8seuu5f/view?usp=sharing oop2.apk] nejprve stáhněte do mobilu, a pak nainstalujte. Nejlepší cesta je otevřít stránky pro stahování přímo v mobilu - soubor se stáhne, a hned ho můžete instalovat. Jde o stažení z Google drive - objeví se hláška, že není k dispozici náhled - to je v pořádku, potvrďte to. Dále nebude možné soubor zkontrolovat na přítomnost virů. I tuto hlášku potvrďte. Pak teprve se soubor stáhne do mobilu.
* Instalaci oficiální aplikace Libre Link proveďte z Google Play.


== Konfigurace ==
* Alarmy lze libovolně zapínat a přepínat. SENZOR BUDE VŽDY KOMUNIKOVAT přes bluetooth pouze S JEDNÍM ZAŘÍZENÍM ČI JEDNOU APLIKACÍ!!!
=== oop2 ===
Zaškrtněte tyto volby


[[Soubor:Oop2 1.png|border|x200px|frameless|Zaškrtněte tyto volby]]
{{Note |POZOR!. Alarmy lze přijímat BUĎ na čtečce, NEBO na mobilu. Nikdy současně na obou. |reminder}}


{{Note | 1s poskytuje spolehlivější a rychlejší výsledky, ale způsobuje vyšší spotřebu baterie. Pokud se vám mobil od nastavení vybíjí extrémně rychle, zkuste nastavit 5 minut. |reminder}}
Pokud musíte mít alarmy ve více aplikacích, je nutné zpřístupnit tzv. SDÍLENÍ mezi aplikacemi. Jedna aplikace bude hlavní (master), a druhá sledovací (follower). Follower zrcadlí to, co napíše aplikace hlavní. Oficiální aplikace ke sdílení se jmenuje LibreLink Up, a je zdarma ke stažení na Google play nebo App store. Librelink app neumí opakovaný (odložený) alarm. Na to ale lze využít výše zmíněnou upomínku. Glykemie se musí vrátit do targetu (do normálu), a teprve potom zase bude aplikace alarmovat. Postup na zprovoznění je na [http://www.librelinkup.com www.librelinkup.com].


=== xDrip+ ===
== Běžné používání ==
Podrobný postup jak nakonfigurovat všechno potřebné volby xDrip+ je na stránce [[Nastavení xDrip+ pro použití s FreeStyle Libre 2]]


=== Libre Link ===
* Scanovat senzor můžeme vícero zařízeními a ve vícero aplikacích tak, jako tomu bylo u Libre1.
Postupujte podle průvodce, který se ukáže při prvním spuštění. Případné problému konzultujte s Helplinkou firmy Abbot.


== Nasazení a spuštění senzoru ==
* Pro aktivaci platí toto pravidlo: rozhoduje, čím senzor AKTIVUJEME. Pokud zaktivuje modrou čtečkou, lze alarmy přijímat na čtečce, a mobilem pouze scanovat. Pokud zaktivujeme mobilem, čtečku úplně vyřadíme. Pokud použijeme ČERNOU ČTEČKU (FSL1), úplně přijdeme o možnost alarmů.  
Podle papírového návodu který jste dostali se senzorem nastřelte senzor. Spusťte aplikaci Libre Link, a postupujte podle průvodce. Aktivujte vysílač a počkejte 60 minut na zahřátí a prvních pár hodnot. xDrip+ sice můžeme připojit cca po 20 minutách, ale důrazně doporučuji počkat celých 60 minut. Na začátku probíhají interní kalibrace, a hodnoty mohou pěkně lítat. Stejně budou k nepoužití. Tak si si zatím udělejte kávu, čaj, svačinku, vyvenčete psa a tak podobně :).


== Spárování Libre 2 s xDrip+ ==
* Doporučuje se používat kompatibilní telefon. Seznam je možné najít na www.freestylelibre.cz. Aktivovat senzor můžeme jak mobilem, tak čtečkou pro FsL2. Doporučujeme senzor aktivovat mobilem, glykémie se bude každou minutu načítat sama přes Bluetooth. Není nutné scanovat senzor.
60 minut zahřívání uplynulo, máme první měření, nastal čas na další kolo. Před prvním spárováním senzoru s xDripem je nutné buď zakázat pro LibreLink připojení k Bluetooth/GPS poloze, nebo ho rovnou odinstalovat. Funguje to totiž takto: mobil se přiloží k senzoru a při NFC načtení se iniciuje Bluetooth párování s xDripem. Když se ale při přiložení mobilu spustí současně LibreLink, je pokus o spárování s xdripem přerušen. Proto je třeba, aby LibreLink neměl přístup ke komunikaci se senzorem. Nejlepší způsob jak to zajistit je LibreLink odinstalovat. Nebojte se, kdykoliv si ho můžete z Google Play nainstalovat znovu, a bude fungovat stejně jako předtím. Spolu s xDrip+.  


Předpokládám, že máte v mobilu nainstalovaný a správně nastavený oop2 (když budete mít jinou verzi než v návodu, nemusí se senzor v xDrip+ spárovat) a xDrip+. Přesně podle obrázků. I jediná jinak nastavená volba může způsobit, že to nebude fungovat.  
* Pokud i tak použijete černou čtečku určenou pro libre1 a půjde senzor aktivovat, librelink už nebude schopen alarmovat. Senzor se bude na oficiálních zařízeních chovat jako libre1. Neméně důležitá je i otázka případné reklamace. Pokud zvolíte aktivaci přes černou čtečku, tak nemusí být vyřízena kladně. Důležité je i firmware (neboli mozek) černé čtečky, protože nižší než 2.4.8 není podle výrobce schopno senzor nastartovat.


# Přiložte mobil zadní stranou k senzoru. Po chvíli mobil zavibruje a v xDrip+ nahoře se objeví "Nyní spusťte nový senzor, nebo zkontrolujte nastavení". Na obrazovce se dole objeví okénko "Skenuji", které se po chvíli změní na "Skenování OK!"
== Sdílení glykémie, sledování ==
# Spuštění senzoru: v levém horním rohu klikněte na hamburger menu (3 vodorovné čárky) → Spustit senzor. Objeví se okénko s otázkou, zda jste ho spustili dnes. Vyberte "ne dnes"
 
# Počkejte minutu a proveďte další NFC sken - přiložte mobil k senzoru. tento sken přidá senzor mezi zařízení, ze kterých xDrip+ získává glykémie. Dojde ke spárování, a objeví se notifvikace "Spuštěn nový senzor"
Kdo chce využít sdílení glykemií, použije aplikaci LibreLink (pacient) a rodina aplikaci LibreLink Up a aplikace navzájem propojí. Takto lze sledovat max 20 osob. Rodina pacienta pak bude mít na dálku přehled o tom, že pacient má na mobilu alarm. Sledování je závislé na datovém spojení - pokud sledující (nebo pacient) nebude mít zapnutý internet v mobilu, zobrazí se mu zprávy a hodnoty až zase bude online (je jedno jestli přes wifi nebo mobilní data).  
# Objeví se dialogové okno, ve kterém je napsáno, že se čeká na glykémie ze senzoru. Buďte trpěliví. Po chvíli bude vystřídáno hlášením, že xDrip+ zachytil nějaké glykémie, jestli chceme kalibrovat. Zvolíme ano.  
 
# Kalibrace - změřte se 2x  glykometrem, a hodnoty napište do příslušných kolonek. Jakmile budou akceptované, je naše práce u konce
Aplikace nemá widget. Ten je možné mít přes aplikaci G-Watch Wear App. Ta si bere data z LibreLink Up. Pomocí stejné aplikace je možné vidět glykémii i v hodinkách.
 
== [[FreeStyle Libre 2 jako CGM]] ==
 
Oficiálně je FSL2 plnohodnotné CGM. Pokud vám nevyhovuje LibreLink, můžete zkusit xDrip+ (podle návodu '''[[FreeStyle Libre 2 jako CGM|xDrip+ a oop2]]'''), případně další neoficiální aplikace uvedené v seznamu níže.
 
== Neoficiální aplikace ==
=== android ===
* diaBox (plnohodnotné CGM)
* [[FreeStyle Libre 2 jako CGM|oop2 + xDrip]] (plnohodnotné CGM)
* Juggluco (plnohodnotné CGM)
* Glimp (plnohodnotné CGM)
* Tomato app ale s použitím vysílače miao miao1 (pak funguje jako libre1 s vysílačem)
 
=== iPhone ===
* '''[[Shuggah]]''' (plnohodnotné CGM)
* xDrip4IOS (plnohodnotné CGM). V současné době je skoro nemožné sehnat pozvánku do TestFlight, ale Shuggah poskytuje stejné funkce (protože z něj vychází)
* GlucoseDirect (plnohodnotné CGM)
 
=== Obrazovky neoficiálních aplikací ===
[[Soubor:Neoficialni-app.jpg|border|500px]]]]
 
== Další zdroje ==
Pro další informace o propojení FSL2 a mobilu doporučujeme navštívit blog [https://sen-libre-free.blogspot.com/2024/03/tri-nejpouzivanejsi-zpusoby-propojeni.html sen-libre-free]

Aktuální verze z 11. 6. 2024, 07:39

Alarmy

Libre 2 je vybaven vysílačem, který může přes bluetooth komunikovat s mobilem nebo modrou čtečkou. Je-li zařízení v dosahu, je schopno spustit alarmy vysoké a nízké hladině cukru nebo ztrátě signálu. Aplikace uživatele nastavením provede, je nutné vše povolit.

  • Nastavení je možné individuálně podle svých potřeb. Nízká hladina od 3,3 do 5,6 mmol, vysoká od 6,7 do 22,2 mmol. Ztráta signálu 5-60 minut. Hranici můžete libovolně měnit či zakázat. Pro každou událost si můžete nastavit jiný tón. Ihned po zaznění alarmu tak poznáte, zda jde o hypo nebo hyper. Alarm je zvukový. U nízké a vysoké glykémie se na mobilu objeví hodnota glykémie i výstražný trojúhelník. Při kliknutí na symbol Δ si lze nastavit upomínku dalšího alarmu pro kontrolu glykémie. U nízké za 15 nebo 30 minut, u vysoké 1, 2, 3 nebo 4 hodiny. Po uplynutí nastaveného času se alarm spustí znovu.
  • Alarmy lze libovolně zapínat a přepínat. SENZOR BUDE VŽDY KOMUNIKOVAT přes bluetooth pouze S JEDNÍM ZAŘÍZENÍM ČI JEDNOU APLIKACÍ!!!
POZOR!. Alarmy lze přijímat BUĎ na čtečce, NEBO na mobilu. Nikdy současně na obou.

Pokud musíte mít alarmy ve více aplikacích, je nutné zpřístupnit tzv. SDÍLENÍ mezi aplikacemi. Jedna aplikace bude hlavní (master), a druhá sledovací (follower). Follower zrcadlí to, co napíše aplikace hlavní. Oficiální aplikace ke sdílení se jmenuje LibreLink Up, a je zdarma ke stažení na Google play nebo App store. Librelink app neumí opakovaný (odložený) alarm. Na to ale lze využít výše zmíněnou upomínku. Glykemie se musí vrátit do targetu (do normálu), a teprve potom zase bude aplikace alarmovat. Postup na zprovoznění je na www.librelinkup.com.

Běžné používání

  • Scanovat senzor můžeme vícero zařízeními a ve vícero aplikacích tak, jako tomu bylo u Libre1.
  • Pro aktivaci platí toto pravidlo: rozhoduje, čím senzor AKTIVUJEME. Pokud zaktivuje modrou čtečkou, lze alarmy přijímat na čtečce, a mobilem pouze scanovat. Pokud zaktivujeme mobilem, čtečku úplně vyřadíme. Pokud použijeme ČERNOU ČTEČKU (FSL1), úplně přijdeme o možnost alarmů.
  • Doporučuje se používat kompatibilní telefon. Seznam je možné najít na www.freestylelibre.cz. Aktivovat senzor můžeme jak mobilem, tak čtečkou pro FsL2. Doporučujeme senzor aktivovat mobilem, glykémie se bude každou minutu načítat sama přes Bluetooth. Není nutné scanovat senzor.
  • Pokud i tak použijete černou čtečku určenou pro libre1 a půjde senzor aktivovat, librelink už nebude schopen alarmovat. Senzor se bude na oficiálních zařízeních chovat jako libre1. Neméně důležitá je i otázka případné reklamace. Pokud zvolíte aktivaci přes černou čtečku, tak nemusí být vyřízena kladně. Důležité je i firmware (neboli mozek) černé čtečky, protože nižší než 2.4.8 není podle výrobce schopno senzor nastartovat.

Sdílení glykémie, sledování

Kdo chce využít sdílení glykemií, použije aplikaci LibreLink (pacient) a rodina aplikaci LibreLink Up a aplikace navzájem propojí. Takto lze sledovat max 20 osob. Rodina pacienta pak bude mít na dálku přehled o tom, že pacient má na mobilu alarm. Sledování je závislé na datovém spojení - pokud sledující (nebo pacient) nebude mít zapnutý internet v mobilu, zobrazí se mu zprávy a hodnoty až zase bude online (je jedno jestli přes wifi nebo mobilní data).

Aplikace nemá widget. Ten je možné mít přes aplikaci G-Watch Wear App. Ta si bere data z LibreLink Up. Pomocí stejné aplikace je možné vidět glykémii i v hodinkách.

FreeStyle Libre 2 jako CGM

Oficiálně je FSL2 plnohodnotné CGM. Pokud vám nevyhovuje LibreLink, můžete zkusit xDrip+ (podle návodu xDrip+ a oop2), případně další neoficiální aplikace uvedené v seznamu níže.

Neoficiální aplikace

android

  • diaBox (plnohodnotné CGM)
  • oop2 + xDrip (plnohodnotné CGM)
  • Juggluco (plnohodnotné CGM)
  • Glimp (plnohodnotné CGM)
  • Tomato app ale s použitím vysílače miao miao1 (pak funguje jako libre1 s vysílačem)

iPhone

  • Shuggah (plnohodnotné CGM)
  • xDrip4IOS (plnohodnotné CGM). V současné době je skoro nemožné sehnat pozvánku do TestFlight, ale Shuggah poskytuje stejné funkce (protože z něj vychází)
  • GlucoseDirect (plnohodnotné CGM)

Obrazovky neoficiálních aplikací

Neoficialni-app.jpg]]

Další zdroje

Pro další informace o propojení FSL2 a mobilu doporučujeme navštívit blog sen-libre-free