Dexcom G6 - jak na restart

Z Diabetes technology wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Garantovaná doba funkčnosti senzoru Dexcom G6 je 10 dní. V závislosti na tom jaké máme glykémie, nebo jestli tělo senzor odmítá, může vydržet kratší dobu. V tom případě je vhodné senzor reklamovat. V ČR pokrývá budget od zdravotní pojišťovny celou roční potřebu senzorů i vysílačů → není tedy nutnost restartovat. V jiných zemích to ale tak není, a tak měří-li senzor spolehlivě po celých 10 dní, pak proč ho neprodloužit. V tomto návodu najdete postup, jak senzor restartovat.

Prodloužení je na vlastní riziko. Doporučuji pouze v případě, když první kolo (10 dní) měří bezchybně. Prodlužovat senzor, který hází "Chyba senzoru" nedopadne dobře. Postup je bez záruky. Ne vždy se senzor povede prodloužit.

Postup je snadný:

  1. zastavit senzor. Lze počkat, až se po 10 dnech zastaví sám, ale asi bude lepší si vybrat dobu podle toho, kdy nám to vyhovuje (a gl bývá nejlepší). Restartovat senzor, když glykémie lítá od 15 do 3 není to nejlepší období.
  2. Když je v Dexcom apce stopnutý, vycvaknout vysílač. Někdo dává proužek zezadu mezi kontakty - prý to neni úplně spolehlivé a otře se gel, co je na kontaktech vysílače (ten nestírat!). Vysílač vycvakneme ze strany kovovými sponkami do vlasů. Používají se proužky do glukometru, trsátka... Lidové tvořivosti se meze nekladou. Stačí zastrčit za zobáčky co drží vysílač, trochu zapáčit, a je venku. Poprvé mi to trvalo asi 20 minut, teď 30 sekund. Princip je krásně vidět na následujícím videu.
  3. Jak je vysílač venku, nechte ho 15 - 20 minut (lépe 20 i déle) mimo. Není třeba balit do alobalu, dávat k sousedům, do mikrovlnky (jak se můžete dočíst v různých skupinách na facebooku). Je důležité, aby senzor nebyl spojený s vysílačem.
  4. Po 20 minutách nacvaknout vysílač na senzor a "spustit ho" jako nový se stejným kódem. (doporučuji nový senzor s nalepeným papírem s kódem před nasazením vyfotit - nebudete pak muset vzpomínat, co tam vlastně bylo za číslo). Když nemáte číslo, nedávejte jiné. Nastartujte senzor v kalibračním režimu - pak holt budete pravidelně vyzýváni ke kalibraci.
  5. Je-li vse OK, senzor se zacne zahrivat. Po 2 hodinach zacne měřit.
  6. Tím skončila snadná část, a začala nejdůležitější. Kalibrace. Po restartu obvykle senzor silně nadměřuje - není vzácné o 3 mmol i víc. Nejdůležitější je ho správně ukalibrovat. Není to na jednu kalibraci. Kalibrujte MAXIMÁLNĚ o 2 mmol. Když dáte víc, tak to senzor nemusí vzít, a v krajním případě to už nerozchodí. Může spadnout do kalibrační smyčky, kdy bude dokola žádat nové a nové kalibrace. Univerzální postup neexistuje. Podle trendu, aktuální glykémie a měření glukometrem kalibrujeme tak dlouho ve 20-30 min intervalech, až se to srovná. Někdy senzor kalibrace viditelně přijme (a další hodnota klesne o 2 mmol), někdy ne. Obvykle restartujeme odpoledne a senzor se většinou srovná druhý den ráno.