Dexcom - aby nám dobře měřil

Z Diabetes technology wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pozn. Tipy byly původně pro Dexcom G5, ale většina platí i pro G6
Správná technika a čas zavedení

Senzor nesmí být zaveden ani hluboko (dotýká-li se svalu, projevuje se to šumem - tj. hodnoty skáčou), ale naopak ani mělce (pak má zpravidla velké zpoždění nebo měří nesmysly). U dětí často nutné zavádět do kožní řasy. Snažte se senzor zavést tak, aby kalibrace připadla na dobu, kdy máte nejlepší glykémie. Například máte nejlepší glykémie kolem 6 ráno. Pak by byla vhodná doba pro nasazení vysílače + spuštění nového senzoru (také viz následující kapitola Odložené nasazení senzoru) kolem 4. hodiny ranní. Berte ohled na to, že se jedná o úplně první kalibraci, kterou senzor dostane. Lepší je začínat s hodnotami v rozsahu, než kalibrovat při hypo nebo hyper.

Odložené nasazení vysílače

(platilo hlavně pro G5). Nově nastřelený senzor může v průběhu prvních 12-24h poskytovat nepřesné hodnoty (šum, falešná hypo, uskakování). Proto se doporučuje nastřelovat ho minimálně 12 h před sundáním vysílače ze starého senzoru (po tu dobu máte 2 senzory najednou). Aby se kontakty senzoru nepoškodily, použijte jako "záslepku" nefunkční vysílač nebo jeho "kopii" vytištěnou na 3D tiskárně. Po uplynutí zmíněné doby (12-24h) sundejte vysílač ze starého senzoru a nacvakněte ho na nový senzor. POZOR! aby si senzor co nejlépe "sednul" a poskytoval co nejlepší měření je nutná dostatečná hydratace - tzn pít více než normálně.

Vyvarovat se tlaku na senzor, ale i okolí

Je-li senzor zaveden na zadku, břiše, je nutné věnovat zvýšenou pozornost na umístění gumy spodního prádla, opasku (gumy) kalhot, gumy bundy apod. Tlak na senzor vede k šumu a falešným poklesům. Přitom se nemusí jednat jen o přímý tlak na senzor. Problémy může v některých případech způsobovat i guma vedle senzoru - tlak se přenáší přes podkoží. Je-li senzor na zadku, může problémy způsobovat i dlouhodobé sezení v předklonu (děti si dlouho v té samé poloze hrají na zemi, sedí na záchodě :) apod). Kůže je napnutá a i to může ovlivňovat senzor podobně jako při zalehnutí (falešné hypo, senzor errors).

Dostatečná hydratace

Aby dobře měřil, je potřeba dostatečně pít. V případě velkého šumu nebo výpadků raději více než obvykle. Nedostatečná hydratace způsobuje šum nebo výpadky měření.

Správná kalibrace

Dexcom G6 je sice bezkalibrační, ale když jsou delší dobu rozdílné glykémie, tak je dobrá ho zkalibrovat (i manuál to zmiňuje). Jde o základ správného fungování senzoru. Špatné kalibrace = špatné měření + kratší výdrž senzoru. Tipy ke správné kalibraci:

  • glykémie by měla být v cílovém rozsahu
  • trend (změna glykémie) za posledních 15 minut co nejstabilnější (max +0.2 nebo +0.2 - ale to už je na hraně)
  • před nebo po měření nesmí být aplikován inzulín
  • to samé s jídlem: nekalibrujte těsně před jídlem nebo naopak po jídle
  • po nastřelení senzoru klidně kalibrovat kdykoli to jde - je dobrá stabilní glykémie, tak třeba 3x denně.
  • než kalibrovat hodně špatně (někdy se holt zadaří, že na kalibraci připadne glykémie třeba 16 nebo 3), pak raději vůbec, nebo kalibraci na pár hodin odložit.
  • poskytněte senzoru různé hodnoty: snažte se alespoň některé kalibrace dělat v celém cílovém rozsahu. Nejen při "optimálních 5.0".
  • úplně špatná kalibrace? Zkuste jí opakovat, až se glykémie stabilizuje.
  • je rozdíl senzor/glukometr moc velký (>2)? Zkalibrujte "max o 2", a o 20-30 minut znovu. (Vhodné zvláště pro druhé kolo G6)
Nerestartujeme

(platí pouze pro G5) Restart (tj. STOP a START senzoru) zpravidla nic neřeší. Možná donutíme přejít senzor z ??? na to, že po 2 hodinách zahřívání začne měřit. On by ale začal měřit tak jako tak. Navíc stejně může spadnout do otazníků. Buďte trpěliví. Výpadek může trvat i hodinu a více (třeba vlivem výše napsaných vlivů - hydratace, tlak), a pak může měřit dobře třeba dalších 14 dní. Naopak, restartem přicházíme o kalibrační historii. Jediná výjimka pro restart je, že senzor ukazuje špatné hodnoty trvale posunuté oproti glukometru o stejnou hodnotu směrem nahoru nebo dolů. Další výjimka je, pokud se nepovede automatický restart G5 senzoru přes xDrip+ po 6 dnech. Pak se "zasekne" ve stavu Senzor nebylo možné nastartovat, protože nebyl vypnutý, a stejně by bylo třeba ho vypnout a zapnout. I tak mu nechte alespoň den.

Rušení

V obchodních centrech, ale i tam kde je spousta WiFi může dojít ke ztrátě signálu rušením. Zkuste zmenšit vzdálenost mezi mobilem a vysílačem.

Zalehnutí

Zalehnutí má/může mít stejný efekt jako tlak v okolí senzoru. Zalehnutí na málo prodyšném materiálu jako karimatka, nebo matrace s kovem(pružiny) může vést ke ztrátě signálu.

Trpělivost

Zvláště u senzorů na hranici expirace nebo po ní. Také u senzorů skladovaných v teple. Trvá dlouho, než přestanou šumět. U nově nastřeleného senzoru doporučuji dobu hájení 48 hodin. Pokud ani po té době se nechytne, vyhodit.

  • Pozn. I když se zdá že je senzor na vyhození, je tu ještě jedna věc: zhruba kolem 14 dní mají senzory na pár dní (2-3) "hodně špatné období". Více šumí, uskakují, že je člověk chce okamžitě vyhodit z okna. Jenže (i když se to zdá divné) nastává často "zázračné" zlepšení, a výsledky měření se rapidně zlepší. To pak může trvat až do úplného konce senzoru (takže třeba dalších 14 dní).
Skladovaní

Teplota pro skladování je 2-25 stupňů. Vyšší teplota vede zpravidla k tomu, že senzoru trvá daleko déle než se chytne, nebo pak neměří vůbec.