Dexcom - aby nám dobře měřil

Z Diabetes technology wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pozn. Tipy byly původně pro Dexcom G5, ale většina platí i pro G6
Správná technika a čas zavedení

Senzor nesmí být zaveden ani hluboko (dotýká-li se svalu, projevuje se to šumem - tj. hodnoty skáčou), ale naopak ani mělce (pak má zpravidla velké zpoždění nebo měří nesmysly). U dětí často nutné zavádět do kožní řasy. Snažte se senzor zavést tak, aby kalibrace připadla na dobu, kdy máte nejlepší glykémie. Například máte nejlepší glykémie kolem 6 ráno. Pak by byla vhodná doba pro nasazení vysílače + spuštění nového senzoru (také viz následující kapitola Odložené nasazení senzoru) kolem 4. hodiny ranní. Berte ohled na to, že se jedná o úplně první kalibraci, kterou senzor dostane. Lepší je začínat s hodnotami v rozsahu, než kalibrovat při hypo nebo hyper.

Odložené nasazení vysílače

(platilo hlavně pro G5). Nově nastřelený senzor může v průběhu prvních 12-24h poskytovat nepřesné hodnoty (šum, falešná hypo, uskakování). Proto se doporučuje nastřelovat ho minimálně 12 h před sundáním vysílače ze starého senzoru (po tu dobu máte 2 senzory najednou). Aby se kontakty senzoru nepoškodily, použijte jako "záslepku" nefunkční vysílač nebo jeho "kopii" vytištěnou na 3D tiskárně. Po uplynutí zmíněné doby (12-24h) sundejte vysílač ze starého senzoru a nacvakněte ho na nový senzor. POZOR! aby si senzor co nejlépe "sednul" a poskytoval co nejlepší měření je nutná dostatečná hydratace - tzn pít více než normálně.

Vyvarovat se tlaku na senzor, ale i okolí

Je-li senzor zaveden na zadku, břiše, je nutné věnovat zvýšenou pozornost na umístění gumy spodního prádla, opasku (gumy) kalhot, gumy bundy apod. Tlak na senzor vede k šumu a falešným poklesům. Přitom se nemusí jednat jen o přímý tlak na senzor. Problémy může v některých případech způsobovat i guma vedle senzoru - tlak se přenáší přes podkoží. Je-li senzor na zadku, může problémy způsobovat i dlouhodobé sezení v předklonu (děti si dlouho v té samé poloze hrají na zemi, sedí na záchodě :) apod). Kůže je napnutá a i to může ovlivňovat senzor podobně jako při zalehnutí (falešné hypo, senzor errors).

Dostatečná hydratace

Aby dobře měřil, je potřeba dostatečně pít. V případě velkého šumu nebo výpadků raději více než obvykle. Nedostatečná hydratace způsobuje šum nebo výpadky měření.

Správná kalibrace

Jde o základ správného fungování senzoru. Špatné kalibrace = špatné měření + kratší výdrž senzoru. Tipy ke správné kalibraci:

  • glykémie by měla být v cílovém rozsahu
  • trend (změna glykémie) za posledních 15 minut co nejstabilnější (max +0.2 nebo +0.2 - ale to už je na hraně)
  • před nebo po měření nesmí být aplikován inzulín
  • to samé s jídlem: nekalibrujte těsně před jídlem nebo naopak po jídle
  • po nastřelení senzoru klidně kalibrovat kdykoli to jde - je dobrá stabilní glykémie, tak třeba 3x denně.
  • než kalibrovat hodně špatně (někdy se holt zadaří, že na kalibraci připadne glykémie třeba 16 nebo 3), pak raději vůbec, nebo kalibraci na pár hodin odložit.
  • poskytněte senzoru různé hodnoty: snažte se alespoň některé kalibrace dělat v celém cílovém rozsahu. Nejen při "optimálních 5.0".
  • úplně špatná kalibrace? Zkuste jí opakovat, až se glykémie stabilizuje.
  • je rozdíl senzor/glukometr moc velký (>2)? Zkalibrujte "max o 2", a o 20-30 minut znovu. (Vhodné zvláště pro druhé kolo G6)
Nerestartujeme

(platí pouze pro G5) Restart (tj. STOP a START senzoru) zpravidla nic neřeší. Možná donutíme přejít senzor z ??? na to, že po 2 hodinách zahřívání začne měřit. On by ale začal měřit tak jako tak. Navíc stejně může spadnout do otazníků. Buďte trpěliví. Výpadek může trvat i hodinu a více (třeba vlivem výše napsaných vlivů - hydratace, tlak), a pak může měřit dobře třeba dalších 14 dní. Naopak, restartem přicházíme o kalibrační historii. Jediná výjimka pro restart je, že senzor ukazuje špatné hodnoty trvale posunuté oproti glukometru o stejnou hodnotu směrem nahoru nebo dolů. Další výjimka je, pokud se nepovede automatický restart G5 senzoru přes xDrip+ po 6 dnech. Pak se "zasekne" ve stavu Senzor nebylo možné nastartovat, protože nebyl vypnutý, a stejně by bylo třeba ho vypnout a zapnout. I tak mu nechte alespoň den.

Rušení

V obchodních centrech, ale i tam kde je spousta WiFi může dojít ke ztrátě signálu rušením. Zkuste zmenšit vzdálenost mezi mobilem a vysílačem.

Zalehnutí

Zalehnutí má/může mít stejný efekt jako tlak v okolí senzoru. Zalehnutí na málo prodyšném materiálu jako karimatka, nebo matrace s kovem(pružiny) může vést ke ztrátě signálu.

Trpělivost

Zvláště u senzorů na hranici expirace nebo po ní. Také u senzorů skladovaných v teple. Trvá dlouho, než přestanou šumět. U nově nastřeleného senzoru doporučuji dobu hájení 48 hodin. Pokud ani po té době se nechytne, vyhodit.

  • Pozn. I když se zdá že je senzor na vyhození, je tu ještě jedna věc: zhruba kolem 14 dní mají senzory na pár dní (2-3) "hodně špatné období". Více šumí, uskakují, že je člověk chce okamžitě vyhodit z okna. Jenže (i když se to zdá divné) nastává často "zázračné" zlepšení, a výsledky měření se rapidně zlepší. To pak může trvat až do úplného konce senzoru (takže třeba dalších 14 dní).
Skladovaní

Teplota pro skladování je 2-25 stupňů. Vyšší teplota vede zpravidla k tomu, že senzoru trvá daleko déle než se chytne, nebo pak neměří vůbec.